Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Omyl Galileův a Einsteinův aneb Michelsonův experiment (9)

Veškeré relativistické jevy nám vypovídají mnohé o našich schopnostech vnímání Vesmíru, avšak téměř nic o povaze Vesmíru. Zdá se přitom, že zásadně podceňujeme význam Prostoru díky naší potřebě vnímat jako dominantní Hmotu, na kterou je Život navázán. Existují však dobré důvody náš „přezíravý postoj“ k Prostoru přehodnotit a v důsledku toho interpretovat poněkud jinak výsledky Michelsonova experimentu s rychlostí světla.

Nejprve ve zkratce shrnutí z předešlých  osmi článků:

1) Měření času – je vždy založeno na dějích (den/noc, hodinový strojek, tep srdce, cesium +/- atd.). Pro měření času lze nepochybně využít i např. smyčku optického kabelu nebo zařízení Michelsonova experimentu, opatřeného počitadlem uskutečněných cyklů. Pokud někdo tvrdí, že existuje „Vesmírný čas“, nezávislý na dějích, měl by popsat, jak takový čas můžeme měřit a jakou funkci má ve Vesmíru.     

2) Dilatace času - je experimentálně prokázána. Znamená, že děje jsou zpomalovány gravitací

3) Termíny změna, vývoj a pohyb vyjadřují totéž. Zároveň platí, že změna libovolného parametru mění hodnoty všech parametrů (dilatace času a kontrakce prostoru). Pokud někdo tvrdí, že existuje možnost změny bez pohybu, měl by popsat, jak taková změna může nastat.

4) K pohybu je nutná energiezdrojem energie pro fotony může být pouze sám Prostor. Pokud někdo tvrdí, že foton se pohybuje bez nutnosti energie, měl by popsat, jak takový mechanismus funguje. Pasivní konstatování a rezignace na hlubší vysvětlení je nedostačující.

5) Experiment se simultánně prováděným Michelsonovým experimentem v různých intenzitách gravitace a počítáním realizovaných cyklů, případně experiment se smyčkou optického kabelu rovněž s počítáním dokončených cyklů by podle mého soudu přesvědčivě prokázal to, co můžeme pozorovat například při průletu světla sklem, tedy jeho zpomalení. Jinak řečeno, pohyb fotonů je děj, který má stejnou povahu jako jiné děje, včetně nutnosti energie. Tu může získávat jedině interakcí s Prostorem.

6) Naše smysly jsou nastaveny na vnímání „Newtonovského Vesmíru“, tedy dějů, vytvářených hmotou na scéně Prostoru, který nemá jinou funkci než jeviště. Nevnímáme tedy skutečný Vesmír, ale takový, jaký potřebujeme pro vlastní orientaci, aby byla možná existence Života. Relativistické jevy nevypovídají nic o Vesmíru, ale o našich schopnostech Vesmír chápat.

7) Z pozice pozorovatele – člověk, se jeví základem pozorování vesmírná tělesa, pohybující se v  Prostoru. Z pozice pozorovatele – foton (neutrino) je Vesmír docela jiný a kategorie „vesmírná tělesa“ nemá vůbec žádný význam. Pro tento účel si vypůjčím Hegelovu filosofickou kategorii jednoty protikladů. Vesmírná tělesa nekončí v Prostoru, ale pokračují zhuštěným Prostorem, navázaným na Hmotu, který se projevuje jako gravitace. Na základě takto chápaného Vesmíru bude možná odlišná interpretace Michelsonova experimentu.

8) Je-li hegemonem Vesmíru Prostor a sám Prostor má vlastní hmotnost, potom nulová klidová hmotnost některých částic není nic jiného než relativistický jev, protože na hmotném pozadí není tato hmotnost měřitelná.

9) Vesmír se vyvíjí na základě permanentní změny stavu. To znamená, že ve chvíli, kdy je určitého stavu dosaženo, mění se tento stav na nový. Je to jako Rubikova kostka. Pro další vývoj nemá žádnou důležitost, jak bylo dosaženo aktuálního stavu. Dalšího stavu je dosaženo výsledkem základních dějů a následně složených dějů stále výše. Určitou obdobou (ne zcela přesnou) je princip programování počítačů.  Termíny čas, minulost a budoucnost  nemají z hlediska vývoje Vesmíru smysl.

10) Děje ve Vesmíru nejsou koordinovány. Pro Život je ale koordinace dějů nezbytná (zisk energie). Pro koordinaci dějů je nutná jejich komparace. To je podstata času, který nemá vlastní subjektivitu. Totéž platí i o ostatních třech dimenzích. Čtyřdimenzionální Vesmír (prostoročas) je orientační pomůckou systémů (např. Života), které chápou Vesmír z důvodů vlastní existence jako „Newtonovský Vesmír“ – tedy dějů Hmoty na pozadí jeviště – Prostoru.

11) Že se Vesmír rozpadl po Velkém třesku na nehmotný prostor a Hmotu je pouze otázkou víry. Stejnou otázkou víry je i názor, že gravitace je vlastností Hmoty a ne vlastností Prostoru.

12) Vesmír, který známe, je charakterizován z hlediska rychlosti pohybujících se těles, hustoty hmoty a velikosti gravitace extrémně nízkými hodnotami. Např. rozdíl v rychlosti „flákajícího se šneka“ – řekněme 0 – a v rychlosti nadzvukového letadla, letícího rychlostí 1.800km/hod. je na škále rychlosti pouze 0,01%. Totéž platí i o intenzitě gravitace a hustotě hmoty, kde se rovněž pohybujeme na samém prahu těchto hodnot.

 

Syndrom rozjíždějícího se vlaku.

Podle tradice byl prvním, kdo upozornil na relativitu pohybu vesmírných těles, Galileo Galilei. Pro dnešní chápání Vesmíru má relativita pohybu vesmírných těles zásadní význam.

Tento relativistický jev je nesporný, jenom si nemyslím, že jde o jev charakterizující povahu Vesmíru, ale o jev dokládající naší neschopnost vnímat Vesmír jinak než z pozice vlastních potřeb (viz zejména bod 6,7 a 12). Jednoduše „podceňujeme“ význam Prostoru, který by se začal projevovat při zvyšující se rychlosti. Protože svými smysly vnímáme pouze nepatrnou část Vesmíru a Vesmír chápeme jako děje hmoty na pozadí Prostoru, nevnímáme změny, které pohyb těles přináší. Poznali bychom to ovšem ve velkých rychlostech, protože potom by se začaly „dít věci“ i s hmotou samotnou, přinejmenším v důsledku kontrakce prostoru, jak by vzrůstala gravitace – a to jak „symetrická“, kterou známe jako gravitaci z každodenního života, tak zejména „asymetrická“ (zrychlení/zpomalení, odstředivá síla, ale také interakce Prostor/Hmota ve směru pohybu tělesa). V důsledku těchto sil by se stavba atomu zcela jistě začala hroutit a velká tělesa by se rozpadala.

Podle mého soudu jde o identický jev s jiným jevem, který známe všichni, když se rozjíždí vlak. V nepatrných rychlostech nepoznáme, jestli jede ten náš vlak a nebo ten na vedlejší koleji. Relativita pohybu vesmírných těles je dle mého názoru stejný problém.

 

Syndrom uzavřeného vagonu.

Dostáváme se k interpretaci výsledků Michelsonova experimentu. Rozdělení Vesmíru na Hmotu a Prostor je pomůcka Života pro jeho vlastní existenci. Zhuštěný prostor, který obklopuje hmotná tělesa a projevuje se jako gravitace (viz bod 7), se pohybuje současně s hmotným tělesem, je na toto těleso navázán – a při rychlostech vesmírných těles, které známe, je asymetrická gravitace ve směru pohybu zanedbatelná. Pro jevy, odehrávající se uprostřed takto definovaného systému, platí stejné principy jako pro cestující ve vagonu, který se pohybuje rovnoměrně přímočaře. Protože se Prostor vůči hmotnému tělesu nepohybuje, ale je na hmotné těleso navázán, veškeré jevy, odehrávající se v tomto Prostoru, mají stejnou povahu, jako kdyby se těleso pohybovalo rychlostí nula. Také proto se nám jeví výsledek Michelsonova experimentu tak, že rychlost světla ve vakuu je konstantní bez ohledu na rychlost Země.

Autor: Tomáš Briaský | pondělí 14.10.2013 13:43 | karma článku: 13,81 | přečteno: 961x
  • Další články autora

Tomáš Briaský

Rasový a segregační obchodní řetězec LIDL

Všichni mají minimálně v povědomí rasisitické zákony z USA, JAR atd platné ještě v 2.pol.20.století. Zdálo by se, že tyto odporné principy jsou již minulostí. Bohužel, naopak se nyní hrůzně rozšiřují i do naší republiky.

6.12.2023 v 15:19 | Karma: 13,91 | Přečteno: 464x | Hyde park

Tomáš Briaský

Hřib, Stalin a homeopatie

Až budeme hledat viníky naprosto tragické situace s Covidem v ČR, na nejhlubším dně nalezneme machiavelistický boj o moc, kde ztráty tisíců lidských životů jsou nezbytnými "demokratickými" externalitami.

17.2.2021 v 13:27 | Karma: 28,10 | Přečteno: 780x | Politika

Tomáš Briaský

Hommage á Roman Prymula

Žijeme ve strašlivé době. Hodnota lidského života v boji o moc není nic jiného než externalita, s jejíž ztrátou je nutné počítat při instalaci jediné, „správné demokracie“.

23.10.2020 v 17:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 403x | Ostatní

Tomáš Briaský

Likvidace české státnosti prostřednictvím likvidace českých drah.

Je to jenom střípek do té celé pestré mozaiky překreslení dnešních států EU na jediný superstrát pod vedením Německa (možná osy Berlín Paříž). Boj o vlastní svébytnost, vlastní jazyk a stát, trvající po celá staletí, pokračuje.

2.2.2020 v 23:08 | Karma: 38,92 | Přečteno: 6722x | Cestování

Tomáš Briaský

Vražedná a zničující diagnóza oteplování planety

Diagnóza, tedy příčina oteplování naší planety, je stanovena chybně. Problém není v atmosféře, ale na povrchu Země. Revoluční přístup k dekarbonizaci planety bude mít devastující následky.

7.11.2019 v 9:48 | Karma: 30,19 | Přečteno: 1105x | Životní prostředí a ekologie

Tomáš Briaský

Nebezpečná (super)hloupost redaktora Moravce

Zdá se, že je v ČR po celé dlouhé roky jediný člověk, který je schopen moderovat televizní publicistické pořady. Tím je redaktor Moravec, fanatický bojovník mainstreamu EU, „jediného správného názoru“.

20.9.2019 v 9:10 | Karma: 41,04 | Přečteno: 2367x | Média

Tomáš Briaský

Konečná pro paní Serenu W.?

Možná ano, možná ne. V každém případě pomalu končí éra ženského bum bum tenisu a na tom nevidím nic špatného. Právě naopak.

9.9.2019 v 13:39 | Karma: 29,87 | Přečteno: 1166x | Sport

Tomáš Briaský

Definice vakua. Definice prostoru.

Vakuum je fyzikální realita. Prostor je antropická realita. Není vakuum v prostoru. Je vakuum, které my jako iluzi pro svoji orientaci považujeme za prostor (používáme jako prázdný prostor).

8.4.2019 v 12:38 | Karma: 7,47 | Přečteno: 304x | Věda

Tomáš Briaský

Pound @ Rebka – hrobaři Einsteinových postulátů

Měl to být experiment, potvrzující Einsteinovu teorii relativity. Experiment se zdařil - a Einsteinovy postuláty zcela vyvrátil.

14.9.2016 v 8:40 | Karma: 18,93 | Přečteno: 650x | Věda

Tomáš Briaský

Lež o radostném přistoupení k EU

V pátek, 3.6.2016 pozvala ČT Jaroslava Pánka, ředitele Českého historického ústavu v Římě, aby povídal o migraci a EU všeobecně. Zdálo se, že se mainstreamově vedená ČT spletla a dala prostor oponentům. Ale nespletla se.

6.6.2016 v 8:24 | Karma: 39,68 | Přečteno: 1918x | Společnost

Tomáš Briaský

Schengenská imigrantská lež

Bojuje se s IS, s islámskými radikály. Zároveň kriminální struktury s kontakty na korporace, to vše s politickým krytím, čile s tímto „společným nepřítelem“ obchodují, přinejmenším s ropou. Obdobu nalezneme i u nelegální imigrace.

18.11.2015 v 9:59 | Karma: 33,60 | Přečteno: 1018x | Politika

Tomáš Briaský

Kritika článku Alberta Einsteina „Zur Elektrodynamik bewegter Korper“ (1)

Kritika se zabývá výhradně par.1 Definice současnosti (Annalen der Physic, str.892-895). Klíčová slova: Současnost dějů – prázdný prostor – vakuum – univerzální konstanta

16.11.2015 v 8:55 | Karma: 10,19 | Přečteno: 399x | Diskuse| Věda

Tomáš Briaský

Selhání Alexise Tsiprase

Hvězda první velikosti a velká naděje nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu, velmi rychle pohasla. Alexis Tsipras selhal na celé čáře, lidsky, profesně i politicky.

14.8.2015 v 13:10 | Karma: 26,06 | Přečteno: 905x | Politika

Tomáš Briaský

Rychlost světla, gravitace, magnetické pole

Jeden z důvodů, proč vnímáme zdánlivě neslučitelné rozdíly v působení Gravitace při pozorování Vesmíru oproti naší praktické zkušenosti ze Země, jsou – myslím si - následující; od solárních systémů po větší celky (Galaxie atd.) vstupuje do gravitačních dějů Hmota - Prostor v poměru – dle současného poznání – 1 díl hmotnosti Hmoty na 24 dílů hmotnosti Prostoru. Gravitace, jak se s ní setkáváme v našem každodenním životě, je dána hmotnostním poměrem nejméně 50000000000000000000 dílů hmotnosti Hmoty na 1 díl hmotnosti Prostoru. Od atomární úrovně níže se tento poměr mění o další stovky řádů ve prospěch Hmoty. Změny hmotnostních poměrů Hmoty a Prostoru jsou také jedním z důvodů, proč se nám děje z mikrosvěta jeví jako nekompatibilní s ději z makrosvěta.

30.4.2015 v 10:04 | Karma: 12,22 | Přečteno: 743x | Diskuse| Věda

Tomáš Briaský

Tři z achilových pat Standardního modelu vesmíru

Popsaný pozorovaný jev zakřivení dráhy světla u Slunce se interpretuje jako důkaz zakřivení Prostoru v důsledku přítomnosti hmotného tělesa. Nabízí se ale i jiná interpretace. Zakřivení dráhy světla je výslednicí pohybu světla jako interakce fotonu s Prostorem, a působení Gravitace, která foton přitlačuje ke Slunci.

9.4.2015 v 7:58 | Karma: 9,21 | Přečteno: 429x | Věda

Tomáš Briaský

Řecko Alexise Tsiprase, naděje pro Evropu - program

Z levého i pravého spektra přibývá hlasů, které varují před fatálními chybami, na kterých je postavena EU. Souhlasím s Janem Zahradilem, že ve stavbě unie se nachází konstrukční závada, kterou je nutné odstranit. Je možné mluvit o zásadních systémových chybách, které ohrožují samou podstatu Evropské unie. Ví se to dlouho, tak nikoho nemohlo překvapit, že se na řecké scéně objevil Alexis Tsipras – a když hned po jeho zvolení zamířil do Řecka za Eurogroup Jeroen Dijsselbloem, aby nadiktoval novému vedení země z pozice protektora podmínky další půjčky, nestačil počítat schody, jak s ním Alexis Tsipras vyrazil dveře. Rána to byla opravdu veliká a Dijsselbloma zřejmě zabolela natolik, že si ihned postěžoval u strýčka Sama. Ten nelenil a ještě ten samý den, co to tak nešťastně dopadlo, volal Obama Tsiprasovi, jak si to vlastně představuje. Z kritického rozhovoru není známo ve veřejném prostoru jediné slovo.

23.2.2015 v 13:08 | Karma: 18,47 | Přečteno: 612x | Ostatní

Tomáš Briaský

Řecko Alexise Tsiprase, naděje pro Evropu – reparace

Stále temnější mračna pozorujeme nad Evropou a je nemožné přes propagandistické žvásty o solidaritě a jednotné Evropě dohlédnout konce velmi neutěšené situace. Dravci se jako supi snášejí nad Řeckem, aby z něho pro sebe urvali co nejvíc. V čele Angela Merkelová a Wolfgang Schäuble, představitelé Německa, státu - jednoznačného vítěze dosavadní „evropské integrace“. Podle nich za utrpení řeckého lidu (8% řecké populace „péči“ fašistického Německa vůbec nepřežilo) není třeba zaplatit. Není třeba ani započíst vyčíslené pohledávky oproti stávajícímu dluhu! Kdyby se to udělalo, zjistilo by se, že ve skutečnosti Německo dluží Řecku (!!!), tak skandální to je. Je to boj novými, tentokrát ekonomickými prostředky o teritoria - a je to stále stejné. Vzpomínám si na Dederony (tak jsme jim tehdy říkali, Němci je dnes nazývají Ossi) a jejich říkanku z pohraničí, kam ve velkém přijížděli nakupovat. Dobře se přitom bavili, když si společně notovali „nejdřív je tu vyžereme, pak je znovu zabereme“. Tenkrát se to samozřejmě nerozmazávalo, protože to byli naši kamarádi. Angela Merkelová prohlásila, že si přeje, aby Řecko zůstalo součástí eurozony. Nedodává, že tím myslí Řecko v majetku nadnárodních korporací, kde německý kapitál má významný (zásadní) podíl. Takový byl cíl a záměr se splácením řeckých dluhů, který fungoval, než si Řekové zvolili Syrizu a Tsiprase.

10.2.2015 v 10:04 | Karma: 19,84 | Přečteno: 810x | Ostatní

Tomáš Briaský

Výchova dětí v zemi Griega a Breivika

Jde taková šuškanda Evropou, že ne v každé evropské zemi je to v pořádku se sociální ochranou dětí. Mluví se o genomu. Mluví se o temných utajených vztazích privilegovaných se sociálními institucemi. Mluví se o zvláštních nitkách, propojující privilegované, sociální instituce a adopce dětí. Vše zahaleno tajemstvím na „ochranu“ dětí. Podezření z tajemných neprůhledných vazeb výrazně umocňuje osud sourozenců Michalákových. Mimochodem - pokud někdo zastává názor, že je vlastně dobře, že se dítě dostane do privilegovaných vrstev, přece není třeba se v tom nějak zvlášť vrtat, že - pak ho odkazuji na případ Anderse Breivika, syna bývalého norského diplomata.

22.1.2015 v 8:28 | Karma: 34,06 | Přečteno: 1492x | Občanské aktivity

Tomáš Briaský

Země a Michelsonův experiment (antropocentrismus v kosmologii 2)

Rychlost světla, stejně jako veškeré ostatní děje, podléhá nepřímo úměrně intenzitě (síle) gravitačního pole. O tom se můžeme přesvědčit experimentem s časomírou v různě silných gravitačních polích a nebo například myšlenkovým experimentem, který se nazývá „paradox dvojčat“. Jak je z pohledu našich rozlišovacích schopností na povrchu Země gravitační pole dokonale homogenní, nás přesvědčuje Michelsonův experiment, protože v žádném směru nedokážeme rozpoznat změnu rychlosti světla.

5.1.2015 v 15:04 | Karma: 9,54 | Přečteno: 418x | Věda

Tomáš Briaský

Tragická politika Evropské Unie

Dnes nemá smysl spekulovat o politickém vývoji na Ukrajině, pokud by byly dodrženy dohody z 21.února letošního roku, pod které se podepsali i významní ministři evropských zemí - a já je velmi vážně podezírám, že od prvního okamžiku věděli, že uzavřené dohody nikdy platit nebudou. Prezident Obama, toto velké americké zklamání falešných nadějí, ve svém projevu v Talinu mluvil o jejich porušení. No jo, ale kým? Proč se evropské státy nezasadili - přinejmenším svým vlivem na novou politickou garnituru na Ukrajině, která se dostala k moci silou, o jejich plnění?... Tohle všechno jsou ovšem jenom politické hry a rošády. Pokud odstraníme nános děsivejch žvástů o lidských právech, svobodě a demokracii, kterejch mají všichni plnou hubu, odkryjeme smutnou realitu katastrofálních výsledků politiky a systému vedení Evropské Unie, s desítkami milionů nezaměstnaných a obrovskými vnitřními problémy, které vážně ohrožují samou podstatu EU. Bez zásadních reforem je situace neřešitelná, nicméně fatální důsledky lze na nějakou dobu oddálit teritoriálními zisky. To je podstata ukrajinského dobrodružství.

15.9.2014 v 7:46 | Karma: 34,89 | Přečteno: 1012x | Politika
  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1256x
Nezávislý publicista

Seznam rubrik